Starnutie je celoživotný proces zmeny, v ktorom sa zbavujeme neužitočného a optimalizujeme užitočné. S pribúdajúcim vekom sa učíme aj prepúšťať, lúčiť sa a prispôsobovať sa "posledným veciam". Čím viac sa zaoberáme výzvami a riešeniami, ktoré so sebou starnutie prináša, tým viac sa učíme o živote ako takom a o zvládaní prahových situácií. Preto sa oplatí naučiť sa v mladom veku to, čo bude dôležité v neskorších rokoch. To nezostáva bez následkov pre techniku liečby KIP, so zodpovedajúcim ziskom užitočných postupov, napríklad pri navrhovaní motívov.
T2 – Rodová dysfória u detí a dospievajúcich - osobitosti terapeutickej podpory trans*adolescentov
Vedie:
Renate Sannwald
Miestnosť:
Vila Anna miestnosť č.2, ul.17.novembra č.4
Anotácia:
Otázky trans identity sa stávajú čoraz dôležitejšími v praxi detských a adolescentných psychiatrov a psychoterapeutov, ako aj psychoterapeutov pre dospelých. Mnohí naši mladí pacienti k nám prichádzajú s túžbou preskúmať svoju pohlavnú identitu alebo nás v tomto smere žiadajú o terapeutickú podporu. Transidentita nie je nový fenomén; transrodoví ľudia boli sprevádzaní a liečení v Inštitúte sexuálnej medicíny v Berlíne už takmer pred 100 rokmi. Súčasné teórie vývoja pohlavia presahujú konvenčné koncepty "binárnej sexuality"/ bisexuality a opisujú celoživotný proces vyrovnávania sa s vlastnou pohlavnou identitou. Terapeutické poradenstvo sa dotýka viacerých otázok spojených s týmto hľadaním identity. Budeme sa zaoberať niektorými z nich, napríklad otázkou nového mena, vyrovnávaním sa s novým te-lom, rodinnými pletkami alebo hanbou, neistotou a pochybnosťami o sebe. KIP poskytuje dobré príležitosti na skúmanie vlastnej sexuality, ktoré budú prezentované. Kazuistické príklady účastníkov seminára sú vítané!
T3 – Čím KIP pôsobí? Hypotéza a výsledky výskumu
Vedie:
Michael Stigler
Miestnosť:
Most Slávy – učebňa
Anotácia:
Na účinnosti určitého druhu psychoterapie má podiel rada faktorov. Metóda, zúčastnené osoby, terapeutické spojenectvo, dĺžka a pod. Po krátkom prehľade všeobecných faktorov prejdeme k špecificky účinným faktorom. Preberieme psychodynamické hypotézy i konkrétne výsledky výskumov.
T4 – Mentalizácia a KIP
Vedie:
Petra Kreuzberger
Miestnosť:
Domov speváckeho zboru slovenských učiteľov, Partizánska 11
Anotácia:
Mentalizácia popisuje schopnosť čítať myšlienky, pocity a duševné stavy vo svojom vlastnom Ja a v druhom. Naši pacienti bývajú často v mentalizácii obmedzení. Čo to znamená? V tomto seminári najprv rozpracujeme, ako máme rozumieť základným pojmom modelu mentalizácie podľa P.Fonagyho a M.Targetovej ( napr. afektívne zrkadlenie a regulácia, vý-vin vnútornej a vonkajšej reality)
T5 – Hraničný pacient
Vedie:
Martina Voříšková
Miestnosť:
Most Slávy – multifunkčná miestnosť
Anotácia:
Vnější obraz a projevy hraničních pacientů jsou mnohotvárné, pestré, někdy na první pohled nenápadné, jejich potíže jsou často přiřazeny k nejrůznějším popisným diagnózám. Navzdory tomu, jak jsou rozmanití, společný mají způsob, jakým organizují své porozumění světu, sobě i druhým. V tomto semináři se pokusíme z teoretického hlediska přiblížit specifickým strukturálním odlišnostem vnitřního světa hraničních pacientů oproti vnitřnímu světu zraleji strukturovaných pacientů, způsobům, jakými zacházejí s vnitřními konflikty a pokoušejí se udržovat vlastní sebeúctu, dotkneme se vlivů na terapeutický vztah a terapeutovo prožívání.
T6 – Domček, domček kto v tebe býva - kde prebýva duša?
Vedie:
Lygia Bátovská
Miestnosť:
Most Slávy – Poľovnícky salón
Anotácia:
V seminári sa budeme venovať motívu domu, ktorý odráža ľudskú skúsenosť a jeho vývin. Pozrieme sa ako vyzerajú obrazy domu v detstve, v dospievaní a v dospelosti a akú podobu dostáva v krízových situáciách. Kto a čo prebýva v našom imaginatívnom dome? Aké spomienky, aktuálne udalosti, traumy, strachy a túžby sa môžu v ňom zrkadliť. Kazuistické prípady nám priblížia tieto témy. Podmienka absolvovanie B2b seminára.
T7 – „Ženy a muži na pokraji nervového zrútenia"
Vedie:
Elena Medzihradská a Norbert Uhnák
Miestnosť:
Villa Baske, ul.17.novembra č.23
Anotácia:
"Štruktúra a organizácia osobnosti pacienta a psychoterapeuta v procese imaginácie vstupujú do vzájomnej interakcie. Pod nárokmi aktuálnej životnej situácie môže tento proces nadobúdať rozmanité podoby. Na teoretickom seminári sa budeme venovať poznatkom, ktoré môžu poskytnúť užitočnú diagnostickú oporu pre prax. Absolvovanie teoretického seminára je predpokladom k prihláseniu sa na špeciálny seminár s rovnakým názvom. Podmienka: absolvovanie C1 seminára"
T8 – Obrazy obranných mechanizmov
Vedie:
Petra Brandoburová
Miestnosť:
Vila Anna miestnosť č.1
Anotácia:
"Obranné mechanizmy sú nevedomé psychologické stratégie používané jednotlivcami na ochranu pred úzkosťou, vnútornými konfliktmi alebo nepríjemnými emóciami. Cieľom tejto prezentácie je sumarizovať základné poznatky o rôznych typoch obranných mechanizmov a ich funkciách. V praktickej časti budú demonštrované na konkrétnych kazuistikách z katatýmne-imaginatívnej psychoterapie. Účastníci/čky by si mali odniesť prehľad o tom, ako tieto mechanizmy ovplyvňujú správanie a emocionálnu reguláciu, a aké sú ich výhody a nevýhody. "